Da li biste želeli da znate kako nebo iznad Islanda izgleda gledano sa 60 lokacija za vreme trajanja polarne svetlosti? Tri režisera, Arnþór Tryggvason, Petur K. Gudmundsson i Snorri Thor Tryggvason, odlučila su da udruže svoje snage i saznaju, a rezultat toga je neverovatni time-lapse film koji ističe lepotu i dubinu Aurore Borealis koji je čest gost islandskog neba.
Mnogo godina ranije, razne svetlosne predstave na nebu zbunjivale su i prestrašivale ljude. Mnoge priče ispričane su o ovoj neobičnoj pojavi, ali niko nije znao da objasni šta je to i kako nastaje. Danas znamo da polarna svetlost nastaje sudaranjem čestica koje oslobađa Sunce sa zemljanim česticama, a viđena je u blizini Severnog i Južnog pola zahvaljujući krajevima magnetnog polja koji se nalazi u Zemlji. Polarna svetlost je najčešće zelene boje, međutim to zavisi od visine na kojoj se sudar čestica dogodi. Što je sudar udaljeniji, veća verovatnoća je da će boja svetlosti biti drugačija, a poznato je da se na 300 kilometara od Zemlje javlja Aurora crvene boje.
>>10 zanimljivih činjenica o Islandu
Film trojice režisera nosi ime Island Aurora i sniman je u zimskim mesecima 2013. i 2014. godine, a neki od kadrova nastali su i dve godine ranije. Nenarativni polučasovni film praćen je laganom muzikom koja upotpunjuje čitav doživljaj ovog neverovatnog prirodnog fenomena, a isečak iz filma pogledajte u videu koji sledi.